Může se kompostovat mech vyhrabaný při vertikutaci?

V e-mailu mi přistála zajímavá otázka od jednoho z čtenářů e-booku o vertikutaci:

Může se kompostovat mech vyhrabaný při vertikutaci? 

Ano, mech se může kompostovat. Mech je organického původu a lze ho tedy bez problému zkompostovat stejně jako trávu, listí a jiný organický odpad ze zahrady. Platí u něj to samé, jako u všech jiných materiálů: měl by se promíchat s materiálem jiným.

Kvalitu kompostu a jeho rychlost rozkladu určují jednotlivé složky. Nikdy nezakládejte kompost je a pouze z jedné složky. Do kompostu vždy dávejte materiál ve vrstvách a kombinujte jednotlivé materiály.

Jak píší na kompostuj.cz :

Čím pestřejší je skladba materiálu ke kompostování, tím lépe. Materiál ke kompostování dobře promícháme:

  • vlhké se suchým

  • porézní materiál z hutným

  • hnědé se zeleným

Vybíráte kompostér? Projděte si několik praktických tipů v článku: Kompostéry 

Pro rychlejší nastartování tlení a rozkladu jednotlivých materiálů můžete pomoci přimícháním zralého kompostu nebo dát do kompostu chlévský hnůj, případně použít v zahradnictví dostupné urychlovače kompostu.

A samozřejmě nezapomeňte dát do kompostu zeminu. Přidáním zeminy se organická hmota naváže na jílovité minerály, čímž vzniká vysoce kvalitní humus.

Odpadu z vertikutace, zejména na jaře, je velké množství. Pokud nebude kompostovat, nedávejte odpad do popelnice pro běžný komunální odpad, nemuseli by vám popelnici vyvézt. Raději využijte obecní kontejnery na organický odpad nebo odvezte odpad z vertikutace místní skládku nebo do sběrného dvoru.