Jarní opravy trávníku

Jaro je ideální čas pro regeneraci a opravu okrasného trávníku. Va jaře je většinou dostatek přirozené vláhy, půda se postupně ohřívá a slunce začíná mít sílu. Vše velmi rychle roste. Zde je našich 7 tipů pro úspěšnou opravu trávníku po zimě. 

1. Pokosení trávníku

Připravte plochu na vertikutaci. Máte na jaro připravenou sekačku? Nabroušený nůž? Sekání trávníku tupým nožem snižujete jeho kvalitu. Nejšetrnější k trávníku je vřetenová sekačka. U rotačních sekaček je důležité mít stále dobře nabroušený nůž.

Praktické tipy pro výběr sekačky a představení sekaček různých značek naleznete na webu www.jak-vybrat-sekacku.cz

2. Vertikutace trávníku – prořezání a vyčistění od plsti

Nahromaděná plsť a zhutněná vrchní vrstva substrátu trávník dusí. Špatně přijímá světlo, vzduch, vláhu a živiny. Vertikutací trávník vyčistíte a umožníte mu „nadechnout se“.

Vertikutace se provádí 2x ročně v jarním a podzimním termínu. U trávníku, kde mulčujete nebo používáte robotickou sekačku bez sběru posečené trávy se zbytky trav hromadí, vše se nerozloží. V tomto případě zařaďte ještě jednu vertikutaci před léto.

Podívejte se na >> Postup vertikutace

vertikutátor Fieldmann FZV 4005-E

 
  • Příkon: 1500 W,
  • Pracovní záběr 38cm,
  • Pracovní část: 20 nožů a provzdušňovací válec,
  • Hmotnost 14.5 kg
  • Objem sběrného koše je 50 l, madlo je výškově nastavitelné.
  • Doporučené plocha 1200 m2
 

3. Přesetí celého trávníku

Přesetí celého trávníku – ideálně použijte směs, kterou jste původně vyseli, aby trávník nebyl moc flekatý ( není zelená jako zelená, odstíny v barvě, by pak na větší ploše, mohly být vidět )

Do směsí se používají tři hlavní složky: jílek vytrvalý, kostřava červená a lipnice luční. Ale v každý výrobce osiv míchá směsi z jiných odrůd těchto tří hlavních složek. Ty se pak mohou lišit barvou ( odstínem zelené ) a někdy i tvarem listu. Tyto malé rozdíly mohou být na pečlivě udržované špičkovém trávníku vidět.

Na trhu jsou různé produkty pro rychlou obnovu trávníku, například Floria Trávníková náplasť 3v1, vertikutační směs Floria 4v1 nebo Reparatur – Set pro opravu trávníku R-RS Wolf-Garten. Jde o osivo, hnojivo, substrát a další doplňky. Tyto soupravy fungují, jsou určeny na rychlou opravu malý poškozených míst v trávníku. Chcete-li mít jistotu správné barvy trávníku, vyzkoušejte nejdříve na nějaké méně frekventovaném místě.

4. Pohnojení trávníku

Je vhodné použít kombinované hnojivo, ne jednosložkové ( např ledek, to je jen dusík), Lépe nějaké dlouhodobé s postupným uvolňováním živin, nehrozí popálení trávníku. Trávník si vezme jen to co potřebuje.

Vybrat hnojivo >> 

5. Rozhození substrátu

Rozhození substrátu je odborně nazýváno Topdressing. Ale nám pro naše účely bude stačit níže uvedený základní postup:

Po trávníku rozhodit jemnou vrstvičkou trávníkového substrátu. Balený se dá běžně koupit v zahradnictví nebo hobby marketech. Rozhození substrátu není podmínku, obzvláště na velké ploše je ho potřeba docela dost, ale přispěje k lepšímu vzcházení nového osiva a zároveň obohatí a zjemníte horní vrstvu zeminy.

6. Závlaha

Udržujte substrát vlhký, jako když zakládáte nový trávník – tím vzejde nové osivo nejrychleji a nejrovnoměrněji

7. Sečení

Po dosevu se sečením opatrně. Lépe nechat trávník lehce přerůst a nesekat ihned na požadovanou výšku, ale snižovat postupně. Například až tráva bude vyšší cca 8cm, sekačku nastavte např. na 5 cm, aby zbytečně nebrala nově vzcházející trávu.

Vertikutátor HECHT 1538

Vertikutátor elektrický.

  • příkon 1500 W,
  • pracovní záběr: záběr 38cm,
  • 20 nožů a provzdušňovací válec,
  • hmotnost 15kg

Ideálně vše realizovat, až bude tráva na jaře přirozeně růst. To již bude znamenat, že jsou dobré podmínky pro novou trávu a dosev bude úspěšný. Sledujte aktuální počasí a jeho předpověď. Důležité jsou teploty a vláha. V dubnu už by mělo být počasí v pohodě. Nemá cenu to uspěchat. Určitě tento postup není na první pěkný jarní víkend. Počkejte až bude počasí ustálené, Váš úspěch pak bude zaručen.

Podobný postup lze zvolit také na počátku podzimu, jen s přihnojení využije podzimní trávníkové hnojivo.