Jaké osivo zvolit pro dosev trávníku?

Trávníková náplasťPo vertikutaci, kdy je vyhrabána stařina a trávník vyčištěn, jsou v trávníku holá místa. Ty jsou potřeba rychle zaplnit. Znovu dosít, aby se rychle zaplnila, jinak se tam rozšíří plevel nebo mech.

Pro dosev trávníku se používají regenerační směsi. Každý výrobce směsí má ve svém sortimentu směs pro dosev a regeneraci. Většinou se jmenují: Obnova, Repair ( oprava ), Regenerace, směs pro dosev…

Jaké je složení travních směsí pro dosev

Nejčastěji se využívá jílku vytrvalého. Tato travina má dva základní předpoklady pro toto použití:

  • velmi rychle klíčí ( 7-10 dní )
  • má velmi dobrou regenerační schopnost

Jílek vytrvalý zabírá v celkovém objemu směsi pro dosev většinou od 60% a více. Jílek je dále doplněn kostřavou červenou a v menší míře i lipnicí luční.

Přehled travních směsí pro dosev

Vybrali jsme několik travní směsí, abychom Vám blíže představili jejich složení.

 

Z grafu je patrné, že složení travních směsí pro dosev, obnovu a regeneraci se mezi jednotlivými výrobci moc neliší. Samozřejmě se ale jednotlivé směsi liší v použitých odrůdách travních druhů. Jílek vytrvalý má ve směsí většinou 2-3 odrůdy.

Jaký je správný postup?

Po vertikutaci, kdy je trávník dokonale zbavený plsti a vrchní vrstvička půdy jemně nakypřena, rovnoměrně aplikujeme osivo. Pro rovnoměrnou aplikaci lze využít aplikační vozíky.

Pro ideální klíčení je důležité zajistit kontak osiva s půdou. Proto osivo jemně pohrabte hráběmi, vhodné je také osivo jemně ( cca 0,5 cm ) zakrýt trávníkovým substrátem a válcovat lehkým válcem.

Po vertikutaci a dosevu provedeme také přihnojení a zálivku.

Pro ideální klíčení je důležitá také teplota půdy. V období dosevu by měly mít půda teplotu nad 12 stupňů.

Doporučené produkty pro dosev trávníku

Travní směsi pro dosev, obnovu a regeneraci trávníku , osivo pro rychlé zaplnění prázdných míst v trávníku:

prohlédnout produkty_zelené